Znečištění ovzduší má zničující účinky na veřejné zdraví na celém světě. Nejvýznamnějším zdrojem lidských nemocí a úmrtí v důsledku znečištění ovzduší jsou pevné částice. Jemné částice, známé také jako PM2,5, jsou primární příčinou úmrtí na kardiovaskulární a respirační problémy a také na rakovinu plic . PM10 rovněž přispívá k úmrtím na základě znečištění vzduchu. WHO uvádí, že pokud by se znečištění PM10 snížilo ze 70 na 20 mikrogramů na metr krychlový, došlo by k 15% snížení počtu úmrtí souvisejících se znečištěním ovzduší .
V roce 2016 WHO uvedla, že každý rok dojde ke 4,2 milionu úmrtí v důsledku znečištění ovzduší . Jak se naše chápání mnohostranných dopadů znečištění ovzduší prohlubuje, počet úmrtí, kterým lze zabránit, stále roste.
Nová studie z týmu amerických a britských vědců publikovaná v Environmental Research odhaduje, že znečištění jemnými částicemi může způsobit tolik 8,7 milionu předčasných úmrtí ročně, což je dvojnásobek odhadů Světové zdravotnické organizace a třikrát více jako počet umrtí na HIV/AIDS, tuberkulózu a malárii v roce 2018 dohromady. Vědci stále pracují na porozumění plného rozsahu dopadu jemných částic PM na lidské zdraví.